top of page

PİYASADA KABİNE BEKLENTİSİ, NE OLACAK?Kabine açıklaması ve ardından para politikasında beklenen isimlerin gelmesiyle normalleşme görecek olursak bankacılık endeksi öncülüğünde Borsa İstanbul'da yükselişin devamını bekleyebiliriz ve bu da bizi bir önceki yılın kapanışı olan 5500 seviyesine taşıyabilir.


Ancak beklentinin tersini yaşamamız halinde piyasada şok etkisi yaratabilir.


2023 yılı 2022'nin dinamiklerinden farklı, o nedenle bu dönemde Teknik ve Temel Analizin öne çıktığı zamanlardayız. Geçtiğimiz sene yüksek enflasyona karşılık borsaya alternatif yatırım arayışı ile gelen yatırımlar şimdi mevduat, KMM gibi riski düşük/risksiz getirileri yeterli bulabiliyor ve borsadan nakde dönebiliyor.


Yabancı yatırım ise ancak piyasa güven telkin ederse akabilir. Halen TCBM eksi rezervleri, cari açık, dış ticaret açığı, KKM yükü, yüklü iç ve dış borç, yüksek enflasyon, sert fren yapılmış krediler ile sıkıntıya düşen firmalar ve hane halkı ve dahası ile başa çıkmak zorunda kalan bir ortamdayız. Bu durum ise fazlasıyla temkinli olmayı gerektiriyor.


Öne çıkan sektörlerin, bankacılık, ulaştırma ve otomotiv olduğunu söyleyebiliriz.


Geride bıraktığımız hafta küresel piyasalar da önemli verilerle, ABD borç limiti krizi ve faizler konusunda gelişmelere sahne oldu. Yatırım seçimlerinde yurt dışının iç piyasaya etkisini de katmamız gerekir. Dolar endeksinin 103 üzerine gelmesi ile paritede gerileme devamında 1.05'ler hedeflenebilir. İç tarafta EUR yerine USD yatırımı daha cazip hale getirir.


Bol kazançlı günler,


Tuğba Türkmen Varlık Yönetimi ve Finansal Danışmanlık

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page