top of page

21. Aralık Haftası ve 2021 Yılı Beklentiler


21 Aralık haftasında neler oldu;

* İçeride Merkez Bankasının toplantısını ve Naci Ağbal’ın açıklamalarını izledik. ‘’MB kurların yönünü belirlemek amaçlı döviz alım satımı yapmayacaktır.’’ Para politikası etkinliği ve finansal istikrar açısından MB rezervlerini artırmayı amaçlıyoruz.’’ ‘’Şartların gerekli kılması halinde politika duruşumuzu sıkılaştıracağız.’’ açıklamaları önemliydi. Sıkılaştırma; TCMB'nin bankalara verdiği parayı kısması ya da bankalara vereceği paranın faizini yükselterek bankaların kaynak maliyetlerini artırması gibi adımlardır. Bu yönde geçtiğimiz hafta Cuma günü BDDK kararlarını izledik ve tüketici kredilerinde vadelerin azaldığını, kuyum, mobilya ve elektronikte taksit sayısının düşürüldüğünü gördük. Mevcutta artan kredi faizleri ve evde kal ile gıda harici harcamaların kısılması da tüketimin azalmasında bir etken olarak rol alıyor.

2) Diğer taraftan Amerika’da Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarını vardı. ABD Merkez Bankası'nın beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmamasına karşın Fed Başkanı Jerome Powell risklere vurgu yaptı ve mali yardımların önemine dikkati çekti. Bu açıklama teşvik paketi beklentisini arttırdı ve altının ons fiyatını destekledi.

2021 için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmesi dikkati çekti. Karar metninde, Fed'in varlık alımına, cari düzeylerde maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde "önemli ölçüde ilerleme" kaydedilene kadar devam edeceği belirtildi. Fed'in ekonomik tahminlerine göre, ABD ekonomisinin 2020'de yüzde 2,4 daralacağı, 2021'de yüzde 4,2, 2022'de yüzde 3,2, 2023'te ise yüzde 2,4 büyümesi öngörülüyor. Üyelerin faiz beklentileri de Fed'in, 2023 yılına kadar faiz oranlarında değişikliğe gitmeyeceğinin sinyalini verdi.


3) Caatsa Yaptırımları konuşuldu ki önümüzdeki dönem için de son derece önemli. Açıklanan 5 madde Savunma sanayiine yönelik oldu, hafif olan maddelerin mevcutta açıklanması piyasa tarafından nispeten olumlu algılandı. Bu konunun 2021 dönemine ertelenmiş olması ise önümüzdeki sene için risk teşkil eden bir konu.


Önümüzdeki hafta neler bekleniyor?

1)Yatırımcılar 900 mia USD’lık destek paketinin onaylanmasını bekliyor.

2)Aşı kampanyası büyüyor. Pazartesi günü Moderna’nın, CVD19 aşısı uygulanmaya başlanacak ve Pfizer ile başlanan dağıtım süreci genişleyecek. ABD hükümeti bu hafta 2 milyon doz Pfizer ve 5,9 milyon doz Moderna aşısı dağıtımı planlıyor. Diğer vaka sayılarındaki artış devam ediyor ve bu önümüzdeki dönem için risk teşkil ediyor.

3) Tesla, Pazartesi günü S&P 500 endeksinin bir parçası olarak işleme başlıyor. Endeks fonları göstergedeki değişime göre kendi portföylerini düzenliyor olacak.

4) ABD tarafında Salı günü mevcut konut satışları, Çarşamba günü yeni konut satışları ve kişisel harcama verileri, tüketici güveni, ilk işsizlik başvuruları raporları gibi ekonomik veriler gelecek. İşssizlik rakamları üç ayın en yükseğini görmüştü.

5)Brexit son tarihi yaklaşıyor. Görüşmeler hala 2 mesele üzerine kilitlemiş durumda; balıkçılık hakları ve eşit şartlarda adil rekabet kuralları. Noel öncesinde bir sonuç elde edilmesi beklentisi yüksek.

6)İçeride 24 Aralık MB faiz toplantısı var. 100 ila 200 baz puan arası artış beklentisi mevcut.

74 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page