top of page

10-11 Aralık ve Piyasalarda BeklentilerŞu an dünya neden bir kriz içerisinde, önümüzde neler bizi bekliyor, bu süreçte hangi yatırım ürünleri ön plana çıktı ve çıkacak

Kısa dönemde ne oldu konusuna bakacak olursak, Kasım ayında tema faiz artışı ve normalleşmeydi. Yeni ekonomi yönetimi geldi, yeni düzenlemeler gördük. Yabancı girişi oldu. Bu sermaye hareketleri borsaları hareketlendirdi. Yeni tema ise Aralık’ta MB’dan yeni faiz artışı gelir mi konusu.

TUİK’in açıklaması doğrultusunda enflasyonu Tüfe’de 11,9’dan 14%’e geldi; ÜFE’yi ise 20% üzeri ile yüksek bir veri olarak gördük.

Faizin yükselmesi konusunda yabancı yatırım kuruluşlarının beklentisi artış olacağı yönünde. Kurların istikrarlı seyretmesi halinde 100-150 baz puan, eğer önümüzde dalgalı bir kur görecek olursak ise enflasyonun da yükselecek olması sebebiyle daha yüksek bir artış olacağı öngörüsü mevcut.

Bugün neler yaşıyoruz? Ekonomi politikasında içeride istikrar odaklı söylemler duymaktayız. MB’dan Kasım ayında bir faiz artırımı gördük ve yurtdışından da portföy girişleri yaşadık.

27 Kasım haftasında yurt içi devlet tahvili, hisse senedi ve Eurobond’lara toplam giriş , 2,6 mia USD’ye ulaştı. Yabancı portföylerde Kasım ayında toplam fon girişi (bono+hisse-carry trade) 10 mia USD’a ulaştı. Ancak halen içeride düzeltme yaşamamız için ciddi fon girişine ihtiyaç var.

Yurtiçi yerleşiklerin döviz talebi devam ediyor, Kasım’da toplam DTH artışı 6,6 mia USD.

Kurları dengede tutmak üzere ülkeye döviz girişi olması gerekiyor. MB rezervlerinin artması için adımlar atılıyor. Para piyasalarında denge için cari açık seviyesi, ithalat - ihracat dengesi çok mühim. Türkiye’de 6,7% büyüme açıklandı. İhracat 22% azaldı, ithalat ise 16% arttı. Cuma günü sorunlu banka kredilerinde ödeme ertelemesi hususu gündeme geldi. Daha önce yasal takip süresi 90 günden 180 güne çıkarılmıştı.

Türkiye, tasarruflar, yabancı girişi ve üretim amaçlı yatırımlar ile bulunduğu durumu aşabilir. 2021 Ocak sonrasında Biden’ın gelmesi ile birlikte nelerle karşılaşılacağımızı izliyor olacağız. Jeopolitik anlamda komşularımız ile gelişmeler yeni yılda önemli olacak. AB ve Caatsa yaptırımları konusu nasıl ilerleyecek? Siyasi durumda beklentiler piyasayı önemli derecede etkileyecektir. Mevcut risklere karşı siz nasıl önlemler alıyorsunuz, kişi bazında bunu düşünmek gerekir.

10-11 Aralık’ta Avrupa Birliği zirvesi mevcut.

24 Aralık TCMB faiz toplantısı

Önümüzde aşı gelişmeleri var.

Mali teşvik paketinden ne geliyor olacak?

ABD tarım dışı istihdam zayıf geldi, dolar endeksi zayıf seyretti. 90’a yakın seyreden endekste gelişmeler neler olabilir?

74 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page