top of page

ABD TÜFE açıklandı, Fed'in eli güçlendi


Dolardaki zayıf trend ABD TÜFE verisi ile güçlüye döndü. Gelen %8,3’lük enflasyon sonucu Fed’in 21 Eylül toplantısında büyük bir faiz artırımı için elini güçlendiriyor. Bu şekilde devam ederse parite yıl sonu 0,95 gibi bir seviyede olabilir.


Geçen aya göre yüzde 0,1 düşmesi beklenen ve bunun aksine 0.1 artarak yükselen tüketici enflasyonu ve çekirdek enflasyonun da beklentilerin üzerinde gelmesi doları güçlü kıldı ve 21 Eylül’de faiz kararını açıklayacak ABD Merkez Bankası’nın büyük bir faiz artırımı yapması konusunda beklentileri arttırdı.

Temmuz'daki yüzde 8,5 düzeyinde olan manşet enflasyon beklendiği gibi yüzde 8,1’e gerilemedi ve yüzde 8,3 olarak açıklandı. ABD’de yakıt fiyatlarında keskin bir düşüş oldu. Buna karşılık enflasyon beklendiği kadar gerilemedi. Enerji ve gıda hariç tutulan çekirdek enflasyon da aylık bazda yüzde 0.3 beklentilerinin üzerinde yüzde 0,6 arttı. Bu artışla çekirdek enflasyon da yüzde 6,1’e gerilemesi beklenirken yüzde 6,3 açıklandı.

Morgan Stanley veriye ilişkin değerlendirme açıkladı ve “Bugünün TÜFE verileri enflasyonu düşürmek konusunda yolumuzun ne kadar uzun olduğuna dair güçlü bir hatırlatıcı oldu” dedi.


Veri sonrası dolar endeksi ve parite

Dolar endeksi son bir hafta enflasyonda zirvenin görülebileceği beklentileriyle zayıflayarak seyretti. Veri sonrası hızla tekrar güçlendi ve 20 yıllık zirvesine doğru yeniden ivmelendi.

Fed’in 75 bps faiz artırımlarının ‘tereddütsüz’ devam edeceği beklentileriyle veri öncesi 107 civarındaki endeks, 109,93'e kadar yükseldi.

Yine veri öncesinde 1,019 ile bir ayın zirvesine yakın seyreden EURUSD paritesi de enflasyondaki sürprizle sert şekilde eşitliğe geriledi. Son 6 ayda kaybı yüzde 8’i aşan euro/dolar paritesi gün içi 0.9956 düzeyinden işlem gördü.

Para piyasaları Fed’in 21 Eylül’de gerçekleşecek toplantısında 75 bps faiz artırımı yapacağına yüzde 87 olasılık veriyor. Enflasyonda zayıflama görülseydi, piyasalar Fed’in bir noktada yavaşlayabileceği düşüncesindeydi.


13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page